Oiva/Unikko skål från Marimekko med en klassisk design i stengods med ett ikoniskt blommönster och en rund form.
Oiva/Unikko Skål 25 cl131 kr
Fri frakt
I webblager
Fri frakt över 499 kr (Fraktklass XL över 4999 kr)
Köp nu, betala senare
Förlängt öppet köp till 31/1
Beskrivning
Skålen från Marimekko har en klassiskdesign i stengods med ett ikonisktblommönster och en rundform. Kombinera med andra delar i serien och skapa din personliga look.
Formgiven av Sami Ruotsalainen.
Om skålen från Marimekko
- Klassiskdesign. - Stengods. - Ikonisktblommönster. - Rundform. - Höjd: 60 mm. - Kapacitet: 25.0 cl. - Diameter: 95 mm.
Finska Marimekko är världskänt för sin design med vackra mönster och färger från framgångsrika designers som bland annat Vuokko Nurmesniemi, Annika Rimala och Maija Isola.
Inspireras av RoyalDesigns följare
Betyg & Recensioner
4,5
4 Recensioner
Betygsöversikt
3
0
1
0
0
DatumBetyg
Britta24-12-21
Mycket bra
Recension översatt från finska.
Piia24-08-20
Jag läste inte produktbeskrivningen noga, så produkten var mindre än jag trodde. Jag har aldrig sett så här små skålar från Marimek förut, och jag visste inte ens att de fanns.
Storlek mindre än jag trodde.
Recension översatt från finska.
Tina24-07-22
Allt gott, jag köpte dessa till min dotter i födelsedagspresent, hon älskar dem, jag har dem själv
. Jag tar dessa till Amerika i september för honom.