Tapio Rödvinsglas, 25 cl 2-Pack
827 kr
Rek. pris1 190 krTapio är en mycket vacker och multifunktionell glasserie som ger din bordsdukning elegans och romantik. Rödvinsglaset passar till vardagsdukningen såväl som till festdukningen.
Fri frakt
I webblager – endast 2 st kvar
- Fri frakt över 499 kr (Fraktklass XL över 4999 kr)
- Lagervaror skickas inom 1-2 vardagar
- 30 dagars ångerrätt
Beskrivning
Tapio är en mycket vacker och multifunktionell glasserie som ger din bordsdukning elegans och romantik. Rödvinsglaset passar till vardagsdukningen såväl som till festdukningen.
Tapio kännetecknar ångblåsningsmetoden som introducerades av glasmakaren Tapi Wirkkala. Designen skapades 1954 och har varit i produktion längre än någon annan finsk glasserie.
Tapio kännetecknar ångblåsningsmetoden som introducerades av glasmakaren Tapi Wirkkala. Designen skapades 1954 och har varit i produktion längre än någon annan finsk glasserie.
Produktinformation
Om varumärket
För Iittala är design en mänsklig fråga och ett sätt att blicka framåt samt berätta historier om den ständigt föränderliga världen. Iittala samlar spännande, överraskande och inspirerande inslag från olika kulturer för att skapa något originellt och insiktsfullt, där deras arv och hantverk möjliggör lekfull och djärv design.



Inspireras av RoyalDesigns följare
Betyg & Recensioner
5
2 Recensioner
Betygsöversikt
DatumBetyg
Jari J25-03-19
okej, mycket bra
Recension översatt från finska.
Pia22-12-05
Jag har haft dessa glas över tio år. De är sköna att hålla i och dricka ur.