Margrethe Skål Stål 1,5 L
355 kr
Rek. pris549 krDen här skålen i stål är en exklusiv utgåva av den populära Margrethe-skålen från Rosti. Den är tillverkad av tåligt rostfritt stål som kan användas i diskmaskin och frys.
Fri frakt
I webblager
- Fri frakt över 499 kr (Fraktklass XL över 4999 kr)
- Lagervaror skickas inom 1-2 vardagar
- 30 dagars ångerrätt
Beskrivning
Den här skålen i stål är en exklusiv utgåva av den populära Margrethe-skålen från Rosti. Den är tillverkad av tåligt rostfritt stål som kan användas i diskmaskin och frys, men inte i mikrovågsugn. Den har en snygg satin finish på insidan och en blank finish på dess utsida. Det är tyvärr ännu inte möjligt att köpa ett passande plastlock till Margrethe-skålarna i rostfritt stål eller porslin.
Margrethe-skålen är uppkallad efter den danska prinsessan Margrethe och dess stilrena design skapades av Acton Bjørns och Sigvard Bernadotte år 1954.
Margrethe-skålen är uppkallad efter den danska prinsessan Margrethe och dess stilrena design skapades av Acton Bjørns och Sigvard Bernadotte år 1954.
- 18/8 rostfritt stål
- Tål diskmaskin
- Tål frys
- Tål ej mikrovågsugn
- Lock finns ej tillgängligt
- Finns även i melamin i många olika färger och storlekar
Produktinformation
Om varumärket
Rosti har skandinaviska rötter då Rosti ursprungligen var ett danskt företag, grundat 1944. Det holländska Rosti grundades av Egon Wolff år 1950. Rosti är känt för sin höga kvalitet, utmärkta design och funktionalitet och att de håller sig up-to-date i sitt sortiment. Mest känd i Sverige är Rosti Margretheskålen från 1955 - design Sigvard Bernadotte.


