-20%
Zen Knivset 2 delar
2 499 kr3 129 kr
Knivset med allkniv 12 cm och kockkniv 20 cm från Yaxells serie Zen, är en mångfaldig testvinnare tack vare dess perfekta balans och otroliga skärpa.
Fri frakt
Leveranstid: 2-3 veckor
- Fri frakt över 499 kr*
- Snabba och flexibla leveranser
- Öppet köp i 30 dagar
Beskrivning
Yaxell Zen är en mångfaldig testvinnare tack vare dess perfekta balans och otroliga skärpa. Knivbladen är tillverkade av kraftigt rostfritt stål och handtaget består av polerat svart Mikarta med två kraftiga nitar. Zen är tillverkad av 37 lager rostfritt stål med en kärna av VG10-stål. Kärnan byggs upp med 18 lager stål på vardera sida vilket i sin tur bildar det vackra damaskus-mönstret. Slutligen bankas halva bladet för att få sitt artistiska utseende och den japanska Zen-loggan etsat in.
Innehåller
Innehåller
- Allkniv 12 cm
- Kockkniv 20 cm
Produktinformation
Inspireras av RoyalDesigns följare
Betyg & Recensioner
4,8
6 Recensioner
Betygsöversikt
DatumBetyg
Aleksander23-05-28
Fantastiska knivar som gör matlagning till en lek :)
Recension översatt från norska.
Lars21-06-11
Jag vill bara berätta hur otroligt nöjd jag är med mina två knivar av fabrikat Axell Zen, 20 cm och 12 cm. Jag valde dem eftersom de hade kommit på första plats i tre år i rad. Jag hoppades att det skulle bli skillnad mot de knivar av andra fabrikat som jag redan använde. Att det skulle bli så otroligt stor skillnad hade jag aldrig kunnat drömma om. Jag har redan hunnit skära mig på båda knivarna, inte något allvarligt men det räcker att bara nudda vid de vassa delarna för att man ska få små sår. Det hände aldrig med de knivarna som jag använde förut. Så nu är det faktiskt ett rent nöje att använda knivarna när jag lagar mat. När det börjar närma sig middagsdags så ser jag faktiskt framåt att få använda knivarna. Om läsaren av detta aldrig har prövat på att få skära med riktiga knivar så vill jag uppmana er att testa. Det är helt enkelt fantastiskt.
Susanne21-06-10
Gav som studentpresent. Mycket uppskattade!
Snygg presentkartong