Vasen Fanny i mässing från Klong är designad av Ami Katz. Munblåst glas kombinerat med mässing utskuret i spännande former bildar en annorlunda vas med inbyggt blomsterstöd. Fanny finns även i svärtad och i försilvrad mässing, varje färg i två olika storlekar.
Skötselråd: Mässingen har inget skyddslack och skall därför putsas regelbundet med avsett putsmedel. Tänk på att det kan bli märken i bordsskivan om vasen är fuktig.
Mässing behöver putsas regelbundet för att behålla den högglansiga ytan. Med tiden blir mässingen annars mörkare och det kan även uppstå fläckar från fukt eller fingeravtryck.
Om varumärket
Klong värnar om det tidlösa och har varit en del av inredningsbranschen sedan år 2000. Bland de oväntade, lekfulla och nytänkande kollektionerna hittar du bland annat den populära Äng-vasen, men även många andra vackra designklassiker.